
Modes aksesuāru dizaina ir jauna modulārā izglītības programma, kurā izgatavo gan funkcionālus, gan konceptuālus modes aksesuāru produktus (rotas, somas, apavus, cepures, šalles, apmetņus utt.) Apgūst ilgtspējīgu domāšanu, dizaina procesā apzina lietotāja vajadzības, veic analogu un konteksta izpēti. Strādā komandā, radoši domā un rada konceptus, ideju skices, izgatavo un testē maketus, 2D un 3D datorprogrammās sagatavo tehniskos un vizuālos projektus. Izmantojot jaunās tehnoloģijas, darbnīcās apgūst materiālu un tehnisko risinājumu praktisko pielietojumu un izgatavo gan funkcionālus, gan konceptuālus modes aksesuāru produktus. Gala rezultātu prezentē, izstrādājot vizuālo identitāti kā biznesa ideju.
Pirmajā kursā visi audzēkņi mācās vienā grupā un attīstīta izpratni par dizaina procesu, kompozīciju, formveidi un iepazīstas dažādiem materiāliem un tehnoloģijām, lai otrā kursā varētu izdarīt pamatotu izvēli, kurā materiālā vēlētos realizēt savas dizaina ieceres: ādā, tekstilā, metālā.
Izglītības programmas vadītāja Elīna Dobele
Uzzini vairāk sarunā ar Latvijas Mākslas akadēmijas Modes mākslas katedras vadītāju, docenti Agnesi Narņicku.

Modes aksesuārus izstrādā dažādos materiālos, un tie ir valkājami, funkcionāli: pavairojami "Pret-a-Porter" un roku darbs: unikāli, neatkārtojami "haute couture". Ir sadarbības iespējas ar apģērbu dizainu – kolekcijas izstrādes ietvaros un ar stilistiem – stila izstrādes ietvaros.
"Aksesuārs ir priekšmets, ko valkā uz ķermeņa vai to nēsā cilvēks. Ir 4 galvenie aksesuāru viedi: somas, apavi, rotas un galantērija (cepures), un tad pārējie aksesuāri: saulesbrilles, šalles, apmetņi, šlipses, rokas pulksteņi, cimdi utt".
No grāmatas: Basic Fashion design 09 – designing accessories, autors Džons Lau (John Lau).
Modes aksesuāros ietilpst liela sadaļa rotu dizaina:
• unikālās rotas (fine jewellery) valkājamas rotas, bet kas tiek izgatavotas vienā eksemplārā, kuras ir augstvērtīgas mākslinieciski, kā arī to izgatavošanā ir pielietotas augstas amatniecības prasmes un lietoti dārgi izejmateriāli;
• laikmetīgās rotas / modes rotas (fashion jewellery), kas attēlo sezonas tendences, rotas, kas nosaka modes tendences, tās var būt, ar spēcīgu konceptuālu vēstījumu, kā arī pastāstīt par materiālu, šīs rotas tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem;
• konceptuālās/skatuves rotas, kas izstrādātas konkrētai augstās modes (haute couture) kolekcijai, lai papildinātu kolekcijas galveno ideju – koncepciju un kuras bieži vien nav valkājamas ikdienā, nav funkcionālas.
Tiekamies 1. septembrī LMMDV – Iespēju skolā, iespēju pilsētā!
Mācību procesa laikā 1.–4. kursam tiek apgūts valsts vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetu obligātais saturs: Latviešu valoda I, Literatūra, Matemātika I, Angļu valoda, Vēsture un sociālās zinātnes I, Kultūra un māksla I, Dabaszinības, Fizika I, Datorika, Sports, kas nodrošina iespēju stāties augstākās izglītības iestādēs Latvijā un ārvalstīs.
Paralēli zīmēšanai un gleznošanai galvenie profesionālie mācību moduļi ir:
Dizaina procesi – apgūst kas ir dizains, dizaina veidus, dizaina domāšanas metodes.
Kompozīcija – attīsta radošo domāšanu, apgūst kompozīcijas pamatus un izteiksmes līdzekļus.
Formveide – apgūst veidošanas un maketēšanas iemaņas dizaina produkta telpisko skiču un maketus izveidei.
Materiālu un tehnoloģiju izmantošana modes aksesuāru izstrādē – iepazīstas ar dažādu materiālu un tehnoloģiju iespējām modes aksesuāru izgatavošanā: ādas, tekstils, metāls, stikls, sietspiedi, apgūs CNC frēzēšanas un lāzergriešanas tehnoloģiju pamatus.
Modes aksesuāru konstruēšana un modelēšana – apgūst konstruēšanas un modelēšanas pamatprincipus.
2D digitālā modelēšana – apgūst tehniskās grafikas (rasēšanas) pamatus 2D vidē un iepazīstas ar vektorgrafikas, rastra grafikas un maketēšanas programmām Adobe Illustrator, Adobe Photoshop.
3D digitālā modelēšana – dizaina produktu tehniskos risinājumu izstrāde 3D vidē un dizaina priekšmeta 3D animāciju izstrāde.
Dizaina produktu skicēšana – attīsta skicēšanas iemaņas dizaina produktu vizualizēšanai.
Modes aksesuāru izstrāde – no ideju skices līdz gatavam darbam: pielietojot dizaina domāšanu izstrādāt dizaina projektu un izgatavot modes aksesuāru pirmparaugu, apgūstot un pilnveidojot praktiskās iemaņas izvēlētajā specialitātē (ādā, tekstilā, metālā).
Modes dizaina konteksta izpēte – modes dizaina kultūrvēsturiskā pieredze, mākslas vēstures laikmetu un reģionu kontekstā.
Vizuālās identitātes izstrāde produktu dizainā - produkta vizuālās identitātes izveide, grafikas dizaina pamatu apguve un zīmolvedības principu pielietošana (Adobe Illustrator, Adobe Photoshop).
Projektu īstenošana produktu dizainā - dizaina projektu īstenošana, izstrādājot un noformējot dizaina projekta risinājumus.
Uzņēmējdarbība dizainā – attīstīt uzņēmējdarbības uzsākšanai un veikšanai nepieciešamās prasmes dizaina nozarē.
Trešā kursa jaunieši dodas modes aksesuāru dizainera praksēs uz uzņēmumiem vai pie amatu meistariem/praktiķiem. Iepazīstas ar jaunām tehnoloģijām un materiāliem, iegūst jaunas zināšanas, prasmes un iemaņas darba vidē, uzzinot aktualitātes un reālās darba tirgus prasības radošajās industrijās.
Mācību laikā audzēkņiem ir iespēja iesaistīties ārzemju praksēs, piedalīties konkursos un semināros.
Absolventi ir sagatavoti studijām augstskolās dizainā, modē, mākslā kā arī pierādīt sevi, kā jaunajam speciālistam, darba tirgū.
Izglītības programmas vadītāja Dzintra Budovska:

Brīva, pozitīva, radoša atmosfēra + māksliniecisks gars + kolosāli skolotāji = Ādas izstrādājumu dizains.
Ādas izstrādājumu dizains - tā ir īstā vieta Tev - radošam cilvēkam, lai attīstītu savus talantus. Tu gūsi iespēju turpināt mācības kādā no Latvijas vai ārzemju augstskolām, lai nākotnē strādātu dažādās radošo industriju jomās. Mēs Tevi gaidām!

Āda ir viens no pasaulē pieprasītākajiem un daudzpusīgākajiem dabīgajiem materiāliem.
Ādas izstrādājumu dizaina nodaļai šobrīd ir trīs darbībs virzieni:
• Interjera dizaina priekšmeti – sēdmēbeles, kastes, kārbas, mazās dizaina formas,
• Ādas galantērija – jostas, somas, aksesuāri,
• Grāmatsiešana – jauni un netradicionāli darba paņēmieni un idejas.
Lai apgūtu šos darbības virzienus, četru gadu laikā jāiegūst zināšanas, iemaņas un prasmes kompozīcijā, maketēšanā, projektēšanā, modelēšanā, konstruēšanā, galantērijā, kā arī jāiemācās strādāt praktiski, labi jāiepazīst dažādu ādas materiālu īpašības un to izmantošanas iespējas kopsakarībā ar citiem materiāliem – papīru, kartonu, audumu, stiklu, filcu, metālu un koku.
Mūsdienīga pieeja, dažādu materiālu izmantošana dizaina risinājumos, padara šo nodaļu par konkurētspējīgu daudzās sfērās.
Pasniedzējas – Dzintra Budovska (izglītības programmas vadītāja), Solvita Bruže.
Iegūstamā specialitāte: materiālu dizaina speciālists.
Pēc mācību programmas beigšanas absolventiem būs iespēja:
• turpināt izglītību augstākā līmeņa studiju programmās Latvijas augstskolās vai ārzemēs,
• strādāt dažādās radošo industriju jomās.