Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas vēsture
Līdz ar pilsētas ekonomisko izaugsmi Liepājas mūzikas dzīve strauji attīstījās jau 18. gadsimta beigās, bet īpaši tā uzplauka 19. gadsimta 2. pusē – tad, kad 1881. gadā pilsētā nodibināja Liepājas Filharmoniju, kas bija pirmā Baltijas valstīs un tikai pēc tam tādas tapa Rīgā un citur. 1922. gadā tika dibināta arī Liepājas opera. Lai jebkurš interesents varētu iegūt muzikālo izglītību, 1922. gada 21. maijā Liepājas Latviešu biedrības paspārnē tika dibināta Liepājas Tautas konservatorija – Liepājas Mūzikas vidusskolas priekštece. Pirmā tās atrašanās vieta bija Baznīcas ielā 7, Liepājas 2. pamatskolas telpās, bet jau drīz tā tika pārcelta uz Kūrmāju, kurā bija arī viesnīca un koncertzāle ar 500 skatītāju vietām.
Tautas konservatorijas pirmais direktors un viens no dibinātājiem bija komponists, diriģents un ērģelnieks Ādolfs Ābele (1889–1967), kurš skolu vadīja no 1922. līdz 1924. gadam. Beidzis Pēterburgas konservatoriju. Pildot direktora pienākumus, vienlaikus viņš bija arī Liepājas sv. Annas baznīcas ērģelnieks. No 1924. gada Ābele bija mācībspēks Latvijas konservatorijā, kur pasniedza kompozīciju un ērģeļspēli. Bijis arī Dziesmu svētku virsdiriģents. 1944. gadā emigrējis uz ASV.
No 1924. līdz 1926. gadam Tautas Konservatoriju vadīja ērģelnieks un kordiriģents Jānis Turss (1876–1945). Viņš līdzās Ābelem bija viens no skolas dibinātājiem. Beidzis Pēterburgas konservatoriju. Direktors vienlaikus bija arī ērģeļu klases pedagogs, pildīja sv. Annas baznīcas ērģelnieka pienākumus, vadīja korus. Turss diriģēja Liepājas filharmonijas svētdienas vieglās mūzikas koncertus, viņam piederējusi arī nošu izdevniecība. Vēlāk dzīvojis un strādājis Madonā, bet mūža nogali pavadījis Ēdolē.
No 1926. līdz 1944. gadam konservatorijas vadītājs bija vijoļspēles pedagogs Teodors Andersons (1888–1970), kurš vienlaikus aktīvi piedalījās arī pilsētas mūzikas dzīves veidošanā – viņš bija ne tikai Liepājas filharmonijas orķestra mūziķis, bet veselus 8 gadus bija arī Liepājas operas direktors. Andersona vadītāja pilnvaru laikā vissarežģītākais un traģiskākais periods bija kara laiks. No 1945. gada viņš dzīvoja Rīgā un strādāja Em. Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā.
1945. gadā, pēc 2. pasaules kara, Liepājas Tautas konservatorijai tika mainīts statuss, un to pārveidoja par Liepājas Mūzikas vidusskolu. Šajā laikā mācību iestāde tika pārcelta uz tās pašreizējo atrašanās vietu Ausekļa ielā, kur līdz tam bija atradusies vācu ģimnāzija. Vadīt un attīstīt skolu tika aicināts jaunais un enerģiskais trompetists un diriģents Valdis Vikmanis (1915–2011) https://timenote.info/lv/Valdis-Vikmanis-25.01.1915, kurš skolu uzcēla gandrīz no krāsmatām – Liepāja kara laikā bija ļoti cietusi no bombardēšanas, pēc kara valdīja vispārējs trūkums. Baudīdams kolēģu un audzēkņu cieņu par viņa profesionalitāti un cilvēcību, Vikmanis pie skolas stūres bija 42 gadus – līdz pat 1987. gadam. Direktors vienlaikus aktīvi darbojās arī pilsētas muzikālajā dzīvē – dibināja un vadīja korus, pūtēju orķestri, lika pamatus arī Liepājas Simfoniskajam orķestrim. Var teikt, ka mūzikas vidusskola četras desmitgades bija Liepājas mūzikas dzīves centrā. Vikmaņa laikā tika paplašinātas skolas telpas, ieviestas jaunas izglītības programmas, kas tika īstenotas pat divās – dienas un vakara grupās. 1954. gadā skolai tika piešķirts Emiļa Melngaiļa vārds. Valdis Vikmanis 2002. gadā saņēma Lielo Mūzikas balvu par mūža ieguldījumu mūzikā, bet 2004. gadā viņam piešķirts Goda liepājnieka tituls.
1987. gadā par skolas direktoru kļuva komponists un pedagogs Agris Engelmanis (1936–2011) https://www.lmic.lv/lv/komponisti/agris-engelmanis-378#work, kura laiks šajā amatā sakrita ar pārmaiņām – tie bija Latvijas 3. atmodas notikumi un valsts neatkarības atgūšana ar tai sekojošām reformām izglītības sistēmā. 1992. gadā skolu pārveidoja par koledžu ar 5 gadu apmācību vidusskolā, tika veiktas pamatīgas izmaiņas izglītības saturā un procesā.
No 1996. līdz 2016. gadam direktores amatu ieņēma Zita Karlsone – šis periods saistās ar pārmaiņām, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā, ar centieniem uzlabot skolas materiāli tehnisko bāzi. Šis ir laiks, kad pašiem jāiemācās rakstīt projektus un piesaistīt līdzekļus, lai realizētu ieceres mācību procesa un tehniskā nodrošinājuma pilnveidošanai. Jau atkal reforma – 2002. gadā skola vēlreiz tika pārveidota par vidusskolu.
2014. gadā tika radīta jauna izglītība programma "Mūzika/Populārā un džeza mūzika", vēlāk arī arī programma "Mūzikas projektu vadība".
2015. gadā notika daļēja skolas pārcelšanās uz jaunuzbūvētās koncertzāles "Lielais dzintars" https://lielaisdzintars.lv telpām – kopš tā laika mūzikas izglītības process notiek divās adresēs – Ausekļa ielā 11/15 un Radio ielā 8. Tagad mūzikas vidusskolas audzēkņiem ir lieliska iespēja izmantot mācību procesa un skolas pasākumu vajadzībām arī koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpu "Civita Nova" un kamerzāli, bet īpaši svarīga ir iespēja muzicēt lielajā, akustiskajā koncertzālē.
2016. gadā, apvienojoties Emiļa Melgaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolai un Liepājas Mākslas un dizaina vidusskolai, tika izveidota Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola, kura 2017. gada janvārī ieguva Profesionālās izglītības kompetenču centra (PIKC) statusu. Par jaunās iestādes direktori kļuva māksliniece Inga Auziņa. LMMDV ir kļuvusi par unikālu skolu Latvijā, kurā vienkopus mīt mūzika, māksla un dizains. Kopš apvienošanās tiek veicināta mērķtiecīga šo mākslu sinerģija. Notiek arī aktīva starptautiskā sadarbība. Ir izstrādāts LMMDV zīmols un apstiprinātas tā vadlīnijas. Norit aktīvs darbs pie projektu līdzekļu piesaistes – tiek realizēti vērienīgi telpu renovācijas projekti, iegādāti jauni mūzikas instrumenti un moderns mācību aprīkojums, tiek ievērojami papildināti un digitalizēti bibliotēku fondi. LMMDV darbojas kā spēcīgs metodiskais centrs.
2017. gadā LMMDV Ausekļa ielas telpās tika atklāta profesionāla skaņu ierakstu studija ar mūsdienīgu aprīkojumu, tajā skaitā nodrošināts Melngaiļa koncertzāles un kamerzāles savienojums ar studiju ar optiskā kabeļa palīdzību, tādējādi nodrošinot visu veidu skaņu ierakstu iespējas. Studijā audzēkņi var ierakstīt demo ierakstus iesniegšanai konkursos, var veidot t.s. "portfolio", gatavot savu dziesmu ierakstus, veidot videoklipus.
2021. gadā Ausekļa ielas 11/15 ēku kompleksā izveidota Dienesta viesnīca – telpas audzēkņiem ar pilnībā aprīkotu, modernu vidi dzīvošanai un mācībām. Atjaunošanas ietvaros paveikti darbi, lai skolā nodrošinātu vides pieejamību – pirmo reizi Ausekļa ielas ēku telpas ir pilnībā pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem – ir iebūvēts lifts, izveidotas atbilstošas labierīcības, kā arī īpaši aprīkots dienesta viesnīcas numuriņš.
Turpinās pilnīga Mūzikas vidusskolas ēku modernizācija un renovācija Ausekļa ielā 11/15 – ir pabeigta fasādes atjaunošana, tika veikti pamatīgi remontdarbi ar telpu pārplānošanu – telpas tiek krāsotas gaišās krāsās, vairāk izmantojot stiklojumu, tādējādi tās darot vizuāli plašākas un gaišākas. Darbi tiek veikti, izmantojot jaunākos tehnoloģiskos risinājumus, bet ar cieņu pret tradīcijām.