Panākumi jauno vokālistu konkursā

LMMDV Kora klases audzēknēm Amandai Andriekus un Marijai Kalnītei panākumi I Starptautiskajā bērnu un jauniešu vokālistu konkursā "Uzstaro 2021"

Attālinātais Lieldienu laika konkurss "Uzstaro 2021" notika pirmo reizi. Konkursā tika iesūtīti 210 priekšnesumi, kuros piedalījās 309 dziedātāji no 55 dažādām Latvijas un Lietuvas vietām – Ādažiem, Aknīstes, Aizputes, Bauskas, Balviem, Baložiem, Babītes, Daugavpils, Grobiņas, Trikātas, Jaunkalsnavas, Jēkabpils, Jumpravas, Jūrmalas, Jaungulbenes, Kuldīgas, Ķekavas, Kazdangas, Ķeguma, Ķeipenes, Ķēdaiņiem, Liepājas, Lielvārdes, Medemciema, Mērsraga, Maltas, Meņģeles, Madonas, Mārupes, Ogres, Olaines, Ozolniekiem, Piņķiem, Rīgas, Ropažiem, Rojas, Rūjienas, Salaspils, Salas, Saldus, Siguldas, Skrundas, Staiceles, Smiltenes, Talsiem, Taurupes, Vaiņodes, Valmieras, Vangažiem, Varakļāniem, Viļņas, Ventspils, Visaginas, Zilupes, Zvejniekciema.

Konkursantu sniegumu vērtēja žūrija: Guntars Račs – mūzikas izdevējs, producents, dziesmu autors, mūziķis un dzejnieks; Dana Bramane – Latvijas Nacionālās operas un baleta soliste; Gatis Poriņš – Ventspils Mūzikas vidusskolas vokālās nodaļas vadītājs, Laura Leontjeva – dziedātāja, diriģente, Saulkrastu kora ANIMA mākslinieciskā vadītāja, no 2011. gada vok. kvarteta "Neaizmirstulītes" un vokālās grupas "Latvian Voices" (2011-2020) dalībniece.

Vērtēta tika repertuāra izvēle atbilstoši izpildītāja vecumam un spējām, priekšnesuma sniegums un tēls, tehniskais izpildījums un vokālā prasme, kā arī pedagoga radošā pieeja.

Žūrijas komentāri
Guntars Račs: "Darīju to pēc vislabākās sirdsapziņas. Šķiet, ka ieguvēji bija tie, kas bija izvēlējušies sev piemērotākās dziesmas. Tas ir ļoti grūts uzdevums, izvēlēties ne tikai to, kas pašam vislabāk patīk, bet arī to, kas ir "paceļams" un piestāv izpildītājam. Novēlu nepadoties, pilnveidot sevi, jo šis ir tikai viens mazs solītis pretī savam mērķim. Lielā skatuve nav sasniedzama vienā dienā, tas prasīs daudzas negulētas naktis, mēģinājumus un būs jāpierod pie tā, ka katrs klausītājs dzird jūsu priekšnesumu caur savas pieredzes prizmu. Arī es. Un pats galvenais, nekad nepadodieties! Ja izvelēsieties iet skatuves mākslinieka ceļu, atcerieties, ka jūsu galvenie vērtētāji galu galā būs tikai un vienīgi jūsu klausītāji. Ne vecāki, ne žūrija, ne tuvākie draugi (tiem jūs vienmēr patiksiet), bet tie, kurus jūs satiksiet savā ceļā uz Lielo skatuvi. Tie, kuri vēlēsies jūsu priekšnesumu dzirdēt vēl un vēl".
Laura Leontjeva: "Cik lieli malači jūs esat! Klausījos un skatījos ar lielu aizrautību, ziniet – iedvesmojāt! Visskaļākie aplausi jūsu pedagogiem, kuri, neraugoties uz sarežģītajiem apstākļiem, ir jūsu attīstībā ieguldījuši savu sirds enerģiju. To patiešām var sajust un sadzirdēt. Paldies, ka šāds konkurss pulcē Latvijas talantus. Jūsu emocijas un jūsu acis vēsta tik daudz, īpaši caur šiem ekrāniem, tik ļoti būtiski ir jūs redzēt, tāpēc nebaidieties atklāties. Lieli ieguvēji ir tie konkursanti, kuri kamerā saredzēja klausītājus un dziedāja tiem, kuri jūs klausīsies ekrāna otrā pusē. Atceries, ka dziesmas vārdi ir līdzvērtīgi dziesmas melodijai un, jo vairāk tu spēsi tos iedzīvināt, jo lielāks ieguvējs būsi. Esmu droša, ka par daļu no jums vēl daudz, daudz dzirdēsim! Tik uz priekšu!".
Gatis Poriņš: "Prieks vērot milzīgo aktivitāti, bērni uzstājās augstā līmenī. Ļoti pozitīvi vērtējama ir dalībnieku iniciatīva iedzīvināt priekšnesumu reālos sižetos. Novēroju, ka ir ļoti būtiski izvērtēt ne tikai to, vai izvēlētā dziesma patīk, bet arī tās piemērotību konkrētajam dziedātājam - balss tembram un virtuozitātei, diapazonam, lai nebūtu milzīgu atšķirību un kritiena kvalitātē starp augšējo un apakšējo reģistru. Ļoti no svara ir arī valodas prasmes - novēroju, ka vairāki izpildītāji ir iemācījušies dziesmas vārdus, taču ne to nozīmi un pareizu izrunu, tāpēc domāju, ka kopā ar pedagogu būtu jāpārrunā sava izvēle, īpaši, ja dalībnieks nepārzina valodu, kurā dzied. Vērtēšanā ļoti svarīga ir intonācija - ja tā ir tīra, tad dziedājums izklausās kvalitatīvs un priekšnesums automātiski tiek vērtēts augstāk. Ja intonācija ir netīra, jāpārdomā dažādi priekšnesuma elementi, kas to varētu ietekmēt, piemēram, pārāk daudz vai pārāk aktīvas kustības, pārāk sarežģīts skaņdarbs, kas nav atbilstošs vokālajai sagatavotībai vai vecumam. Ļoti būtisks vērtēšanas aspekts ir arī dikcija - kā latviešu valodā, tā arī svešvalodās. Ja dikcija nav skaidra, tas attiecīgi pazemina vērtējumu vokālās tehnikas sadaļā, jo, galu galā, vokālists savu vēstījumu pasniedz caur vārdiem, un, ja tie nav saprotami, zūd skaņdarba patiesā jēga. Liels prieks par milzīgo dalībnieku skaitu, īpaši tagad, pandēmijas apstākļos, jo tas nozīmē, ka, neskatoties uz dažādiem šķēršļiem un īpašiem apstākļiem, bērni grib un var dziedāt, apgūt jaunas prasmes! Paldies arī pedagogiem par ieguldīto darbu, kas noteikti ir bijis sarežģītāk gan viņiem, gan dziedātājiem neklātienes apstākļos. Ar prieku vēroju, ka cilvēki nekrīt izmisumā, bet gan cenšas darboties. Tas, ka dalībnieku skaits bija tik milzīgs, paceļ vērtēšanas kritērijus lielās konkurences dēļ. Daudzi dziedātāji savus priekšnesumus izpildīja ļoti augstā līmenī, kas dod iemeslu ar pozitīvām ekspektācijām raudzīties uz augošo vokālistu paaudzi - šai konkursā novēroju vairākus tiešām spilgtus dalībniekus ar lielu potenciālu nākotnē sasniegt augstu vokālo prasmju līmeni."
Dana Bramane: "Mīļie bērni, jaunieši un skolotāji ! Jūs katrs esat individualitāte, personība. Saglabāt un nemainīt, nesamākslot un nesabojāt, kas ielikts jau no dzimšanas, nav viegli, bet tomēr... saglabājam to bagātību un individualitāti, tieši jūsu katra balss odziņu līdz galam, lai kā gribētos kādam līdzināties, jo tieši tas ir tas, kas padara jūs neatkārtojamus, interesantus, spilgtus un īpašus! Ar mīlestību, Dana Bramane".

Sīvā konkurencē akadēmiskās dziedāšanas kategorijā Amanda Andriekus (2. klase) ieguva 1. vietu, bet Marija Kalnīte (2. klase) 3. vietu. Konkursam dziedātājas sagatavoja skolotāja Evija Goluba, koncertmeistare Santa Jašina. Visi dalībnieki elektroniski saņēma Slavinājuma rakstus, bet godalgoto vietu ieguvēji kokamatnieka Mārtiņa Ķizuļa darinātas medaļas, kā arī simbolisku dāvanu – vasaras puķu sēklu paciņu, lai bērni var tās iesēt, audzēt, rūpēties un priecāties par krāšņajiem ziediem, jo arī dziedātāja balss ir kopjama, saudzējama, attīstāma un lolojama, tikai tad tā var uzplaukt, ziedēt un dāvāt prieku klausītājiem.