LMMDV audzēkņi piedalās īstermiņa mobilitātē Čehijā
No 2022. gada 3. aprīļa līdz 9. aprīlim īstermiņa mobilitātē uz Lietišķās mākslas vidusskolu Česki Krumlovā, Čehijā (https://www.supsck.cz) devās viena Multimediju dizaina, viena Mākslas, un četras Foto dizaina programmu audzēknes. Savukārt darba ēnošanā un radošo darbnīcu īstenošanā piedalījās trīs PIKC LMMDV pedagogi. Lietišķās mākslas vidusskolā Česki Krumlovā tikās visu projektā iesaistīto partnerskolu dalībnieki – no katras skolas 6 audzēkņi un 3 pedagogi.
Projekts "Facing ARTS together" ir īpaši uz mākslu orientēts projekts, kurā iesaistītas četras Eiropas mākslas vidusskolas un tā mērķis ir trīs vidējās mākslas izglītības jomu attīstība – kultūras mantojuma saglabāšana, iemūžinot vietējo mākslinieku dzīves studentu veidotās dokumentālās īsfilmās un prezentējot šīs filmas plašai sabiedrībai. Otra joma ir mākslas izmantošana kā komunikācijas platforma, lai risinātu jutīgas sociālās problēmas. Šīs tēmas projekta nosaukumā ir apzīmētas ar lielajiem burtiem, kur A (arts) apzīmē ļaunprātīgu izmantošanu, R (racism) apzīmē rasismu, T (threats) apzīmē draudus un S (stereotypes) apzīmē stereotipus. Īstermiņa mobilitātes laikā audzēkņi jauktās starpvalstu grupās, katras partnerskolas pedagogu vadībā, veica tēmu izpēti un veidoja māksliniecisku fotogrāfiju sērijas, ko noslēgumā izstādīja publiskā ekspozīcijā. Atpakaļceļā dalībniekiem bija iespēja vienu dienu pavadīt arī Čehijas galvaspilsētā Prāgā.
Par savu dalību mobilitātē dalās:
Megija: projekta laikā veidojām foto sērijas par četrām aktuālām tēmām mūsdienu sabiedrībā. Uzlaboju savas angļu valodas zināšanas un komunikācijas spējas svešvalodā. Vairāk praktizēju darbu komandā un savstarpēju sadarbošanos. Attīstīju prasmes strādāt un izveidot darbu īsā laikā, par noteiktu tēmu un spēt to radoši attīstīt. Mobilitātes laikā tika iegūti daudz, dažādi iespaidi par Čehiju, tās kultūru, protams, ieguvu arī priekšstatus par citu projektā iesaistīto valstu kultūrām. Noteikti vienmēr atcerēšos burvīgo pilsētiņu, kurā dzīvojām.
Nikola: mobilitātes laikā mums bija jāstrādā jauktās komandās ar citu valstu skolēniem, lai izveidotu foto sērijas par projekta tēmām. Papildu tam, mēs iesaistījāmies dažādās saliedēšanas aktivitātēs, kā arī devāmies ekskursijās un uz muzejiem gidu pavadībā. Šī bija ļoti laba iespēja izmantot un pārbaudīt savas angļu valodas zināšanas un spēju komunicēt. Es noteikti vairāk attīstīju savas spējas sadarboties, organizēt grupas darbu. Kā arī esmu vairāk iemācījusies par fotografēšanu, bilžu apstrādi, kompozīciju un to, kā realizēt savas ieceres reālajā dzīvē. Es ļoti izbaudīju Česki Krumlovu kā pilsētu, tur bija ļoti skaista atmosfēra un arhitektūra. Mana komanda bija ļoti jauka un mēs visi sadarbojāmies, katrs spēja izdarīt ko noderīgu. Visi skolēni bija ļoti draudzīgi un atvērti, mēs labi satikām un es labprāt satiktu viņus atkal. Pēdējā diena bija ļoti spilgta, notika izstādes atklāšana, varēja aplūkot visu paveikto, bija patiešām sirsnīgi.
Kate: projekts sniedza iespēju attīstīt savas komandas darba spējas, angļu valodas zināšanas, kā arī strādāt profesionālā studijā ar foto aprīkojumu, ar kādu iepriekš nebiju strādājusi. Spilgtāko iespaidu atstāja pils komplekss, kurā projekta laikā uzturējāmies. Uzzinājām, ka tas ir otrais lielākais pils komplekss Čehijā. Protams, spilgtu iespaidu atstāja arī pārējo valstu dalībnieki un mūsu kultūras apmaiņa, kopīgo un atšķirīgo lietu meklēšana, kas vienmēr šķita fascinējoši.
Elizabete: šī mobilitātes programma man palīdzēja attīstīt komunikācijas prasmes, angļu valodas zināšanas, kā arī strādāšanu komandās un lika “izkāpt” no komforta zonas. Mani ļoti fascinēja pilsēta, kurā palikām – tā ir ļoti skaista, maza un vēsturiska. Interesantas likās arī domas, raksturi un idejas maniem komandas biedriem, kuri bija no dažādām valstīm – domas brīžiem atšķīrās, brīžiem sakrita. Mēs visi veidojām ciešas saiknes viens ar otru, dziedot citu valstu dziesmas, izmēģinot viņu ēdienus, pat mēles mežģus.
Adriana: sākumā notika diskusijas un domu apmaiņas ar citu valstu jauniešiem par projekta tēmām. Mēs tikām sadalīti grupās un katrai bija jāveido fotogrāfiju sērija par iedalīto tēmu. Noslēgumā tika atklāta izstāde. Es noteikti attīstīju savas angļu valodas prasmes, bija jāmācās sastrādāties un tik īsā laika posmā realizēt idejas kopā ar daudz svešiniekiem. Ļoti patika iepazīties ar citu valstu jauniešiem – salīdzināt mūsu valodas, ieradumus. Kā arī mēs dzīvojām brīnumaini skaistā pilsētiņā. Uzņemošai skolai bija fantastiska foto studija un aprīkojums ar kādu arī es vēlētos strādāt.
Lote: Mobilitātes laikā galvenokārt izstrādājam fotogrāfiju sērijas par projekta tēmām. Kā arī vairāk uzzinājām par šīm tēmām, klausoties citu valstu dalībnieku izveidotās prezentācijās. Gida pavadībā aplūkojām Česku Krumlovas kultūrvēsturisko mantojumu, apmeklējām vairākas izstādes un iepazināmies ar projekta partnervalstu māksliniekiem, vērojot video-prezentācijas. Mobilitātes laikā attīstīju vairākas noderīgas prasmes: prasmi strādāt plānveidīgi un strukturēti, prasmi komunicēt angļu valodā, fotografēšanas un pēcapstrādes prasmes, prasmes darboties grupā un uzņemties līderību. Vairāk uzzināju par projektā apspriestajām tēmām, kā tās taktiski attēlot mākslā. Spilgtus iespaidus guvu, aplūkojot Česki Krumlovas gotiskā, renesanses un baroka stila arhitektūru un čehu mākslinieka Jindra Čapeka izstādi. Radošā darbība fotogrāfiju sērijas izstrādē noteikti bija viens no spilgtākajiem notikumiem: lielisks komandas darbs un radošā pacilātība, manuprāt, veiksmīgi rezultējās.
Projekta ietvaros turpmāk plānota audzēkņu un personāla īstermiņa mobilitāte uz Horvātiju 2022. gada septembrī, un Liepājā 2022. gada novembrī. Divas personāla mobilitātes Slovākijā, Svidnīkā un Liepājā notiks 2023. gada pavasarī.
Projekts tiek īstenots laika posmā no 2020. gada 1. septembra līdz 2023. gada 31. augustam.
Projekta vadošais partneris:
Mākslas un rūpniecības skola Slovākijā, Svidnīkā (Skola umeleckeho priemyslu Svidnik)
Projekta partneri:
Lietišķās mākslas vidusskola Čehijā, Česki Krumlovā (Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov)
Lietišķās mākslas un dizaina skola Horvātijā, Zadarā (Škola primijenjene umjetnosti i dizaina)
PIKC Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola.
Foto: Ritvars Sproģis