Horvātijas mākslas skolas audzēkņi apgūst prasmes LMMDV
Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā no 2023. gada 16. oktobra līdz 26. oktobrim programmas Erasmus+ projekta Nr. 2023-1-HR01-KA121-VET-000123778 ietvaros mācību mobilitāti īstenoja divi pedagogi un astoņi audzēkņi no Dizaina, grafikas un ilgtspējīgas būvniecības skolas (Škola za dizajn, grafiku I održivu gradnju) Horvātijā, Splitā.
LMMDV nodrošināja viesiem praktisko darba programmu Keramikas un Metāla izstrādājumu dizaina programmās, kur jaunieši apguva praktiskas prasmes dizaina produktu izstrādē, kā arī pilnveidoja zīmēšanas prasmes. Savukārt pedagogiem bija iespēja veikt darba ēnošanu angļu valodas mācību stundās un dalīties svešvalodu mācīšanas un mācīšanās pieredzēs.
Par savu pieredzi dalās Splitas skolas audzēkņi un pedagogi: “Mēs sākām savu pirmo mobilitāti ar lielu ziņkāri, bet nedaudz bažīgi. Pirmie iespaidi svārstījās no plašām telpām, daudz zaļumiem līdz klusiem un mierīgiem cilvēkiem. Pirmais ieskats skolā un tās telpās liecināja, ka viss ir labi organizēts un skolēni un viņu skolotāji ir ļoti strādīgi un jauki. Mēs bijām nedaudz noraizējušies par saviem uzdevumiem, bet visas bažas pazuda brīdī, kad sākām pirmās nodarbības.
Skolotāji un audzēkņi bija ļoti laipni un izpalīdzīgi. Metāla dizaineri kopā ar savu skolotāju Ediju Ābeli strādāja pie dizaina produkta izstrādes. Vispirms viņi sāka ar iniciāļiem Illustrator programmā, strādāja ar CNC un pakāpeniski pārgāja uz nedaudz sarežģītāku dizainu. Tāpat viņi strādāja pie modes aksesuāru izstrādes ar skolotāju Andri Garokalnu. Nodarbības bija interesantas un radošas, un skolotāji patiešām veltīja mums savu laiku, pat brīvo laiku.
Paralēli 4 Keramikas dizaina audzēkņi strādāja pie dizaina produkta izstrādes kopā ar skolotāju Vinetu Trumpenieci, kura pacietīgi veltīja viņiem savu laiku un enerģiju. Audzēkņi strādāja ar podnieka ripu, glazēja, cepa un dekorēja sevis izveidotos podiņus. Viņi arī izmēģināja druku uz keramikas. Mūsu audzēkņiem aizraujošākā daļa bija japāņu tehnika Raku. Skolotāja Vineta pielika īpašas pūles darbā ar Raku, un mēs visi ļoti novērtējam viņas laipnību un apņēmību. Esam īpaši pateicīgi skolotājiem un uzņemošajai skolai par viesmīlību.
Piektdienas vakarā mūs aizveda uz Karostas gaismas festivālu, kas bija pārsteidzošs un jautrs. Brīvajā laikā centāmies arī izjust pēc iespējas vairāk kultūras un dabas. Izbaudījām garas pastaigas pa mežu, kā arī pa smilšaino pludmali. Baltijas jūra ir fascinējoša! Apmeklējām Interjera dizaina muzeju, kur mums ļoti patika mēbeles un rotaļlietas, kā arī izbaudījām tradicionālos ēdienus. Devāmies uz Amatnieku namu, kurā uzzinājām par seniem amatiem un tādu materiālu kā metāls, māls, koks, vilna un dzintars izmantošanu. Pilsētas centrā apmeklējām koncertzāli “Lielais dzintars” un bijām pārsteigti par tās skaisto arhitektūru. Mēs apskatījām arī leļļu izstādi Romas dārzā.
Vienu dienu devāmies uz Rīgu, brauciens bija lielisks! Izstaigājām vecpilsētu, aizbraucām uz Anatomijas muzeju, Stūra māju un Melngalvju namu, izbraucām ar hop on/hop off autobusu. Divas nedēļas šķita ilgs laiks, kad devāmies ceļā, taču tagad mēs neiebilstu par dažām papildu dienām. Mums visiem patiešām bija jautri un kvalitatīvi pavadījām laiku kopā ar skolotājiem un audzēkņiem no uzņemošās skolas. Šī mobilitāte bija noderīga mums visiem, sniedza ieskatu mūsu stiprajās un vājajās pusēs un ir milzīga pieredze gan kultūras, gan profesionālajā jomā.”
Izsakām pateicību visiem LMMDV skolotājiem par viesu uzņemšanu, dalīšanos pieredzē un praktisko darbu nodrošināšanu. Īpašs paldies Vinetai Trumpeniecei, Kristīnei Vizbulei, Edijam Ābelim, Andrim Garokalnam, Jurim Pasternakam, Laurai Dzērvei, Solvitai Matvejevai, Inetai Birziņai, Danai Liepai un Ritvaram Sproģim par viesu uzņemšanu, dalīšanos pieredzē un praktiskā darba nodrošināšanu.