SVEIKSIM SKOLOTĀJU ALEKSANDRU ĻEBEDEVU JUBILEJĀ!

Sestdien, 17. septembrī pulksten 12.00 Melngaiļa koncertzālē Ausekļa ielā 11/15 koncertā tiksies A. Ļebedeva akordeona spēles absolventi, Dienvidkurzemes akordeona spēles pedagogi un audzēkņi.

Aleksandras Ļebedevs – izcils akordeonists, ilggadējs pedagogs un ansambļu vadītājs, kuru sumināsim par mūža ieguldījumu (šogad aprit 90 gadi) kolektīvās muzicēšanas attīstībā un akordeonistu izglītošanā, tādējādi turpinot šī mūzikas instrumentu dzīvotspēju turpmāk. 

No 1966. gada uzsāka darbu Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā  (šobrīd PIKC LMMDV), kurā strādājis un izglītojis jaunos akordeonistus līdz pat 2011. gada 31. augustam. Šajā laika posmā bijis arī akordeona spēles nodaļas vadītājs no 1994. gada līdz 2009. gadam. 

  

Akordeona mūzikas pasaulē Ļebedevs pazīstams kā izcils akordeonists, komponists, aranžētājs, orķestru vadītājs un akordeona spēles skolotājs. Četrdesmit piecos pedagoģiskā darba gados viņa devums Liepājas un Latvijas mūzikas dzīves attīstībā ir milzīgs un praktiski nenovērtējams.      Viņš ir izaudzinājis gandrīz visus Kurzemes akordeona spēles pašreizējos pedagogus, kuri regulāri piedalījušies reģiona, valsts un starptautiskajos konkursos, kuros vienmēr viņa audzēkņi ieguvuši godalgotas vietas.  

  

A. Ļebedevs ir dibinājis un vadījis arī dažādus ansambļus. Gadu desmitus vadījis Lejaskurzemes mūzikas skolu tautas instrumentu nodaļas darbu augstā līmenī.  

  

Viņa vadīto ansambļu priekšnesumi ilgus gadus bija pieprasīti gan Liepājas, gan Kurzemes reģiona mūzikas dzīves apritē. No 1980. gada vadījis akordeonistu orķestri, kuram radījis daudz nozīmīgus aranžējumus, kas vēl joprojām tiek spēlēti ne tikai Liepājā. Aleksandra Ļebedeva vadītie ansambļi piedalījušies visos Limbažu starptautiskajos akordeonistu festivālos no 1993. līdz 2003. gadam.

    

Lielu ievērību un apbrīnu ir pelnījusi A. Ļebedeva radošā darbība ārpus skolas un viņa ieguldījums pedagoģiskā repertuāra un metodiskās literatūras izveidē. Gadu gaitā sarakstījis bagātīgu skaitu dziesmu, romanču, deju un miniatūru, veidojis tautas dziesmu un deju apdares, pārlikumi akordeonam solo, dažādiem ansambļiem un orķestriem. ansambļiem un orķestriem.  

  

1993. gadā Kultūras Ministrijas Mācību centrs izdeva A. Ļebedeva veidotu kompozīciju, apdaru un pārlikumu krājumu "Skaņdarbi akordeonam", izveidots metodiskais palīglīdzeklis mūzikas skolām, vidusskolām "Gammas, arpēdžijas, akordi akordeonam". Daudz darba ir veltījis instrumentu spēles vēstures izpētei, kas materializējies metodiskā krājumā "Latviešu tautas mūzikas instrumenti un spēlrīki".  

  

A. Ļebedevu var dēvēt par īstu džeza mūzikas fanu, pazinēju un lietpratēju. No 1972. līdz 1983. gadam vadījis Liepājas metalurga džeza orķestri, piedaloties arī savulaik tik populārajā festivālā "Liepājas dzintars". Viņš saņēmis dažādas atzinības un pateicības gan no Kultūras ministrijas, gan no Liepājas pilsētas Domes, gan no skolas par ieguldīto darbu jauno akordeonistu skološanā, kā arī Latvijas Tautas fonda balvu "Tēvzemes Gaisma" 1993. gadā par nošu krājumu "Skaņdarbi akordeonam", un piešķirta barikāžu piemiņas zīme.