LMMDV

Stīgu ansamblis

Liepājā ir senas ansambļa spēles tradīcijas. Ar īsiem pārtraukumiem stīgu instrumentu ansambļi darbojušies visu mūzikas vidusskolas pastāvēšanas laiku. Ilgus gadus Emiļa Melngaiļa mūzikas vidusskolā darbojās vijolnieku ansamblis skolotājas I. Mitjaginas vadībā. 1999. gadā ansambļa muzicēšanas tradīcijas atjaunoja skolotāja Beata Zariņa-Blaščinska, izveidojot sākumā vijolnieku, vēlāk stīgu instrumentu ansambli.

Šodienas stīgu ansamblis darbojas no 2011./2012. mācību gada. Pirmajā mācību gadā tā sastāvā bija 8 vijoles un 2 čelli no 2. līdz 5. klasei, Pa šiem gadiem ansamblis ir ievērojami audzis gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi. Patlaban LMMDV stīgu instrumentu ansamblī muzicē 40 jaunie vijolnieki, altisti un čellisti no 3. līdz 9. klasei. Savukārt paši pirmie ansambļa dalībnieki turpina mācības mūzikas vidusskolas stīgu instrumentu nodaļā un veido "Amber Strings" pamatsastāvu.

Ansambļa repertuārs ir ļoti plašs un daudzveidīgs. Stīgu instrumentiem raksturīgo skanējumu spilgti atklāj baroka laikmeta komponistu sacerējumi, tāpēc ansambļa repertuārā katru gadu iekļauj kādu no J. S. Baha, G. F. Hendeļa un protams, itāļu baroka spožākā pārstāvja A. Vivaldi opusiem. Nozīmīgu daļu ansambļa repertuāra ieņem klasicisma un romantisma autoru darbi. Tāpat bieži tiek iestudētas latviešu un citu tautu dziesmu un deju apdares un mūsdienu komponistu skaņdarbi.

Kolektīvs regulāri koncertē Liepājā, Kurzemes reģionā, dažreiz arī Rīgā, ir muzicēts visās Lielā dzintara zālēs, Melngaiļa koncertzālē, LLBN zālē, Liepājas universitātē, pilsētas un reģiona skolās, mūzikas skolās un baznīcās, Vaiņodes un Nīgrandes kultūras namos, pat lielveikalos un Liepājas Pētertirgū. 2018. gada pavasarī ansamblis devās Koncertturnejā uz Bavāriju Vācijā, 2020. gadā koncertēja Pēterburgā, Krievijā.

Periodiski tiek izveidots arī "mazais" – izlases sastāvs 12 cilvēku sastāvā, kura dalībnieki iestudē augstākas sarežģītības repertuāru, ir vairāku starptautisko konkursu laureāti:
"Giovanni virtuosi" (Lietuva), 2015. un 2017. gada uzvarētāji;
Grand Prix "Uzlecošās zvaigznes" Rīga, 2020. gads, I vieta un ceļazīme uz "World Championships of Performing Arts" Losandželosā ASV;
"Pēterburgas pavasaris" Pēterburgā, Krievijā 2020. gads, I vieta; "Talented Kids" Baltkrievija, I vieta un Grand Prix.

2020. gadā ansamblis ieguvis nosaukumu "Amber Strings" (Dzintara stīgas)

No 2012. gada katra mācību gada svarīgākais notikums stīgu nodaļā ir festivāls "Mēs esam un būsim…", kas tradicionāli notiek pavasarī. Festivālā piedalās vijolnieki, altisti un čellisti no LMMDV visām izglītības pakāpēm un Liepājas reģiona mūzikas skolām, kuri koncertā uzstājas kā solisti un dažāda sastāva ansambļos. Festivāla noslēgumā tradicionāli uzstājas apvienotais reģiona stīgu instrumentu orķestris. Pēdējos gados tajā kopā muzicē apmēram 70 jaunie mūziķi no Liepājas, Aizputes, Nīcas, Nīgrandes, Priekules, Saldus, Skrundas, Pāvilostas un Vaiņodes. Šī apvienotā orķestra kodolu veido tieši mūsu skolas stīgu ansamblis. Festivāla orķestra vadītāja ir LMMDV skolotāja Beata Zariņa–Blaščinska. Pirmie festivāli norisinājās Melngaiļa koncertzālē, bet no 2016. gada festivāls notiek koncertzāles Lielais dzintars skaistajā, gaišajā un saulainajā mākslas galerijā Civita Nova.