LMMDV
Liepājas Bērnu mūzikas skola
LMMDV

Stīgu ansamblis

Liepājā ir senas ansambļa spēles tradīcijas. Ar īsiem pārtraukumiem stīgu instrumentu ansambļi darbojušies visu mūzikas vidusskolas pastāvēšanas laiku. Ilgus gadus Emiļa Melngaiļa mūzikas vidusskolā darbojās vijolnieku ansamblis skolotājas I. Mitjaginas vadībā, 1999. gadā ansambļa muzicēšanas tradīciju atjaunoja skolotāja Beata-Zariņa Blaščinska, izveidojot sākumā vijolnieku, vēlāk stīgu instrumentu ansambli.

Šodienas stīgu ansamblis darbojas sesto mācību gadu. Pirmajā darbības gadā tajā tā sastāvā bija 8 vijoles un divi čelli no 2.–5. klasei. Pa šiem gadiem ansamblis ir ievērojami audzis gan kvantitatīvi gan kvalitatīvi. Patlaban LMMDV stīgu instrumentu ansamblī muzicē 30 jaunie vijolnieki un čellisti no 3. līdz 9. klasei. Periodiski tiek izveidots arī "mazais" - izlases sastāvs 12 cilvēku sastāvā, kura dalībnieki iestudē augstākas sarežģītības repertuāru, tas jau divreiz - 2015. un 2017. gadā, piedalījies un uzvarējis starptautiskajā konkursā "Giovanni virtuosi" Lietuvā.

Ansambļa repertuārs ir ļoti plašs un daudzveidīgs. Stīgu instrumentiem raksturīgo skanējumu spilgti atklāj baroka laikmeta komponistu sacerējumi, tāpēc ansambļa repertuārā katru gadu iekļauj kādu no J. S. Baha, G. F. Hendeļa, T. Albinoni, Dž. B. Sammartīni un, protams, itāļu baroka spožākā pārstāvja A. Vivaldi opusiem. Nozīmīgu daļu ansambļa repertuārā ieņem klasicisma un romantisma autoru darbi. Tāpat bieži tiek iestudētas latviešu un citu tautu dziesmu un deju apdares un kāds mūsdienu komponistu skaņdarbs.

2017. gada Festivāla programmā tika atskaņota J. Haidna "Rotaļlietu simfonija", kur stīgu orķestra skanējumu bagātināja flauta, vairākas svilpītes un sitaminstrumenti. Interesanta stīgu instrumentu skaņas krāsa un atskaņojuma veids ir picikato - jaunie mūziķi izliekas, ka aizmirsuši mājās lociņus un spēlē tikai ar labās rokas pirkstu pieskārieniem stīgai - ansambļa repertuārā bijusi gan slavenā J. Štrausa "Picikato polka", un šogad L. Andersona skaņdarbs "Plink, Plank, Plunk".